-
Gogle noktowizyjne
Umożliwiają widzenie w warunkach szczątkowego światła lub całkowitych ciemnościach na bliskich odległościach. Dzięki znajdującej się w zestawie uprzęży do mocowania gogli na głowie ręce pozostają wolne.
Więcej : www.nightvision.pl
-
Akcesoria do noktowizorów
Pozwalają zwiększyć funkcjonalność i zasięg urządzeń noktowizyjnych.
Więcej : www.nightvision.pl
-
Lornetki noktowizyjne
Przeznaczone do obserwacji na średnie (50-200metrów) i dalekie (500-650metrów) odległości w nocnych warunkach.
Więcej : www.nightvision.pl
-
Lunety noktowizyjne
Wysokiej klasy celowniki noktowizyjne przeznaczone dla myśliwych wyjeżdżających na kontraktowe polowania zagraniczne do krajów gdzie polowanie z lunetą noktowizyjną jest dozwolone. Po wyłączeniu podświetlanego krzyża mogą służyć do obserwacji.
Więcej : www.nightvision.pl
-
Monokulary noktowizyjne
Wielofunkcyjne urządzenia noktowizyjne służące do obserwacji na bliskich i dalekich odległościach. Możliwość wymiany objektywów, mocowania na głowie, podłączenia do lunet dziennych, aparatu fotograficznego, etc.
Więcej : www.nightvision.pl
GENERACJE NOKTOWIZORÓW
W tym artykule znajdą Państwo krótkie opisy generacji noktowizorów, oraz ich parametry.
GENERACJA I
Najbardziej popularna generacja na Świecie. Pierwszy w pełni pasywny noktowizor dający zadowalający obraz przy świetle księżyca lub w noc bezksiężycową przy zalegającej pokrywie śniegu. W całkowitych ciemnościach należy użyć integralnego emitera podczerwieni. Uzyskujemy stosunkowo jasny i wyrazisty obraz za niewielkie pieniądze.
- rozdzielczość 25 – 35 lp/mm
- czułość 120 – 250 µA/lm
- stosunek sygnału do szumu 8/1
- wzmocnienie światła do 5000x
- żywotność 1500h
GENERACJA II
Umożliwia skuteczną obserwację w bezksiężycową noc. Ogromny skok technologiczny pomiędzy generacją I a II uzyskano dzięki zastosowaniu w tej ostatniej płytki mikrokanalikowej (microchannel plate – MCP), która zbudowana jest z milionów mikrokanalików. Elektrony wybite z fotokatody trafiając na MCP wybijają z niej wtórnie elektrony w postępie geometrycznym dzięki czemu uzyskujemy wzmocnienie światła nawet do 50000 razy!
- rozdzielczość 37 – 42 lp/mm
- czułość 240 - 280 µA/lm
- stosunek sygnału do szumu 14/1
- wzmocnienie światła do 50 000x
- żywotność 1000 - 3000h
GENERACJA II+
Urządzenia posiadające przetworniki II+ generacji znajdują się na wyposażeniu wielu armii Świata i są bardzo cenione przez expertów za wysoką jakość obrazu. Posiadają system ABC (Automatic brightness Control) zabezpieczający przetwornik obrazu przed szkodliwym działaniem zbyt silnego światła w zakresie 1 mlx – 100lux. System ten chroni użytkownika przed byciem oślepianym przez zbyt silne chwilowe źródło światła.
- rozdzielczość 42 - 55 lp/mm
- czułość 330 - 600 µA/lm
- żywotność 4000h
GENERACJA III
Do budowy nowoczesnej fotokatody przetwornika obrazu III generacji wykorzystano Arsenek Galu. Fotokatoda ta posiada ogromną czułość dochodzącą do 1800 µA/lm oraz zakres pracy 450 – 950nm. W nocy niebo emituje w szczególności promieniowanie podczerwone w zakresie 900-950nm, co dodatkowo powoduje, że uzyskany obraz jest bardzo jasny i kontrastowy.
W cenu ochrony płytki mikrokanałowej (MCP) przed nadmiernym zużyciem dodano ochronną warstwę tlenku aluminium (ion barrier film).
- rozdzielczość do 64 lp/mm (w nowych najmocniejszych modelach rozdzielczość
może wzrosnąć nawet do 72 lp/mm)
- czułość 900 - 1800 µA/lm
- stosunek sygnału do szumu 21/1
- wzmocnienie światła do 60 000x
- żywotność 10 000h
GENERACJA IV
Jest to najnowocześniejsza generacja na świecie wykorzystywana przez jednostki służb specjalnych. W rzeczywistości dokonano modyfikacji przetworników obrazu generacji III, która polegała na usunięciu bariery ochronnej tlenku aluminium oraz wprowadzeniu techniki „bramowania” energii (Auto – Gating System) w celu przedłużenia żywotności przetwornika. Technika bramowania energii polega na zasilaniu przetwornika obrazu sygnałem okresowym (impulsowym) o bardzo krótkim okresie (nanosekundy). Doprowadziło to do znacznej poprawy wzmocnienia światła i rozdzielczości.
Urządzenia tej generacji są wykorzystywane w operacjach w skrajnie trudnych warunkach oświetleniowych oraz, jako jedyne, na terenach zurbanizowanych ponieważ można mini obserwować jasno oświetlone obiekty (oświetlone ulice, reflektory).