Jeśli planujesz polować w nocy, będziesz potrzebować lunety termowizyjnej lub noktowizyjnej, aby skutecznie namierzyć cel. Chociaż oba te urządzenia pozwalają widzieć w nocy, istnieją między nimi dosyć znaczne różnice. Przyjrzyjmy się różnicom, abyś mógł łatwo wybrać najlepszą dla siebie opcję.
Jak działa termowizor?
Słowo „termiczny” odnosi się do wszystkiego, co jest związane z temperaturą lub ciepłem. Lunety termowizyjne wykrywają ciepło oraz określają temperaturę celu i wykorzystują promieniowanie do wygenerowania obrazu.
Obraz może być generowany w czerni i bieli lub w różnych kolorach w zależności od urządzenia. Obraz będzie jaśniejszy lub ciemniejszy wraz ze wzrostem oraz spadkiem promieniowania. Wtedy ciepłe obiekty będą wyglądały na jaśniejsze.
Luneta termowizyjna — Wady i zalety
W przeciwieństwie do noktowizorów, termowizory mogą być używane zarówno w dzień, jak i w nocy. Lunety termowizyjne wykorzystują promieniowanie lub źródło ciepła do renderowania obrazu, więc możesz łatwo wykrywać obiekty, nawet jeśli są ukryte lub zakamuflowane.
Lunety termowizyjne mogą wykrywać obiekty na dalszą odległość niż lunety noktowizyjne. Ważną kwestią jest również cena i waga — lunety termowizyjne są również cięższe i droższe niż lunety noktowizyjne.
Jak działa noktowizor?
Lunety noktowizyjne działają zupełnie inaczej niż lunety termowizyjne. Niektóre lunety noktowizyjne renderują obrazy w zielonym odcieniu i w dużym stopniu polegają na źródle światła. Źródłem światła może być oświetlenie z otoczenia, takie jak księżyc lub gwiazdy. Jeśli w ogóle nie ma światła, do generowania światła używany jest oświetlacz podczerwieni (IR). Na szczęście podczerwieni nie widać gołym okiem, dlatego twoja ofiara nie zostanie zaalarmowana.
Luneta noktowizyjna — Wady i zalety
Lunety noktowizyjne są lżejsze, a także tańsze niż lunety termowizyjne. Dostępne są w różnych modelach i generacjach dlatego możesz łatwo wybrać sprzęt zgodnie ze swoim budżetem i wymaganiami.
Ponieważ lunety noktowizyjne opierają się na źródle światła, takim jak księżyc lub gwiazdy, niekorzystne środowisko może wpływać na widoczność. Luneta noktowizyjna nie będzie skuteczna we mgle, deszczu, śniegu oraz kurzu. Co więcej, lunety noktowizyjne nie mogą wykryć celu na dużych odległościach tak dobrze, jak lunety termowizyjne.
Zaloguj się do swojego konta
https://nightvision.pl/porownywarka/?evcompare=