Wybór lunety termowizyjnej — Część 1 — Najważniejsze funkcje

Infiray TL35 v2 nightvision

Lunety termowizyjne szybko stają się najpopularniejszymi narzędziami do obserwacji mniejszych i dobrze zakamuflowanych dzikich zwierząt, przy których normalna optyka ma trudności z wykryciem. 

Czego szukać przy wyborze lunety termowizyjnej?

Przede wszystkim dowiedz się jaki zasięg wykrywania oferuje dana luneta termowizyjna. Tańsze lunety mają zazwyczaj krótszy zasięg wykrywania, chociaż może to być przydatne samo w sobie, jeśli dokładnie wiesz, czego szukasz – jeśli nie, to warto zaopatrzyć się w  urządzenie z większym zasięgiem wykrywania.

Przy wyborze idealnej lunety chcesz również znać rozdzielczość sensora oraz wyświetlacza. Wyższe rozdzielczości kosztują więcej, ale oferują więcej szczegółów na obrazie i mogą być różnicą między niejasnym przypuszczeniem tego, co widzisz, a pewną identyfikacją obiektu. Zwróć uwagę na pole widzenia. Szerokie pole widzenia, podobnie jak w przypadku lornetek i monokularów, poprawia obraz, dając większy obraz do przejrzenia, gdy próbujesz dostrzec dobrze ukryte zwierze.

I wreszcie, czułość termiczna NETD — „Noise Equivelant Of Temperature Differential” — określa ona najniższą różnicę temperatur, która może być odczytana i wyświetlona przez lunetę termowizyjną. Niskie NETD gwarantują ostry obraz nawet przy najmniejszych różnicach temperatur. Pamiętaj, im niższa wartość NETD, tym większa dokładność pomiarowa i wyższa jakość obrazu. 

Dlaczego to jest ważne? Wyobraź sobie, że jesteś na zewnątrz w upalny, słoneczny dzień i chcesz zobaczyć, czy coś ukrywa się w wysokiej trawie w oddali. Temperatura otoczenia będzie wysoka, tak samo jak temperatura wyżej wspomnianej trawy. Jeśli ukrywa się tam zwierzę, temperatura jego ciała również może być dość wysoka. Wszystko to może skutkować niechlujnym, niewyraźnym obrazem, ale dzięki niskim NETD, a co za tym idzie lepszej czułości, kamera będzie w stanie zapewnić znacznie wyraźniejszy obraz oraz sprawić, że dostrzeżesz tego nieuchwytnego ptaka, którego szukałeś przez cały dzień. W kolejnej części tego wpisu dowiesz się więcej na temat specyfikacji. 

Sprawdź naszą ofertę

Zapewnimy doradztwo i fachową pomoc merytoryczną, zarówno podczas wyboru sprzętu termowizyjnego, noktowizyjnego oraz odpowiednich akcesoriów. Zaufało nam już wielu zadowolonych klientów, a ich satysfakcja jest najlepszą wizytówką jakości naszej pracy. Zapraszamy również na prezentację sprzętu w terenie, która pomoże w wyborze odpowiedniego sprzętu.

FILTROWANIE:

Marka

Typ wyświetlacza

NETD

Odświeżanie

Rozdzielczość sensora

Logowanie

Zaloguj się do swojego konta

 
Nie dodałeś jeszcze żadnych produktów do porównania.